Hypotéka obecně

Hypotéky (setkáte se také s názvem hypoteční úvěry) jsou půjčky na desítky let, jejichž hlavním účelem je většinou pořízení bydlení – ať už ve formě výstavby nového, nákupu staršího. Hypotéky lze použít také na rekonstrukce nemovitostí.

Hypotéka je určena fyzickým a i právnickým osobám. Za hypotéku se ručí nemovitostí na území České republiky. Bývá to nejčastěji právě nemovitost, kterou si za hypotéku pořizujete, ale v případech, kdy si hypotéku berete na nemovitost, která zatím „nestojí“, může být jako záruka použita i nemovitost jiná.

Hypotéky mají nejčastěji dobu splatnosti v rozmezí 5 – 30 let. Splátky jsou měsíční a jsou nejčastěji ve stejné výši po celou dobu splácení. Před přidělením hypotéky zkoumají hypoteční banky Vaši bonitu – výši Vašich příjmů a to, zda můžete dostatečně ručit.

Na základě zjištěných údajů poté banka poskytne finanční prostředky a nastaví úrokovou sazbu. Ta je většinou po období několika let neměnná (zafixovaná). Po uplynutí fixace navrhuje banka novou úrokovou míru. Ta je většinou vyšší a proto je vhodné uvažovat o případném refinancování hypotéky – na jednorázové splacení celé hypotéky si vezmete jinou hypotéku od jiné banky s výhodnější úrokovou mírou. Můžete tím ušetřit nemalé finance.

Státní podpora hypotéky

Zaplacené hypoteční úroky je možné si odečíst z daňového základu – maximálně ve výši 300 000 Kč ročně. Stát tak podporuje pořizování bydlení formou hypoték.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *