Bez peněz bydlení (ne)seženete

hypotéka na bydlení

Lidé potřebují bydlet. A to pochopitelně na dostatečně vysoké úrovni, odpovídající vyspělé civilizaci, a nikoliv někde v jeskyni nebo pod mostem. A bydlet nejen potřebují, ale také chtějí. Jenže skutečnost, že by člověk potřeboval a chtěl mít nějakou střechu nad hlavou, ještě neznamená, že ji tento také bude mít. Ne proto, že by u nás nebyla dostačující nabídka nemovitostí, ale proto, že jsou tyto vesměs příliš drahé a přesahující reálné finanční možnosti obyčejných lidí.

I kdyby se člověk snažil sebevíc, je jenom malá naděje na to, že by si dokázal na svůj dům či byt našetřit dříve, než zestárne. A to proto, že by jednak musel v průběhu takového spoření platit i nájem někde, kde by prozatím přebýval, a jednak by v průběhu doby nemovitosti podražovaly natolik, že by bylo otázkou, zda by se kvůli růstu jejich cen dokonce koupě člověku nevzdalovala, namísto aby se blížila.

hypotéka

Našetřit si na bydlení dříve, než si ho pořídíme, není prostě v silách většiny z nás. A není tak nic divného na tom, že se nejednou raději berou hypotéky, díky nimž si člověk koupí dům či byt a tento posléze splácí. Taková hypotéka na bydlení umožňuje člověku získat své bydlení za cizí peníze a pak ho dlouhodobě splácet, a není-li to pro dotyčného to pravé, je tu možná i hypotéka na stavbu domu vlastního, respektive hypotéka na rekonstrukci, umožňující udělat si útulný domov třeba i z úplné ruiny.

Možnosti, jak se dostat k vlastnímu bydlení dříve, než člověk zestárne, tu tedy jsou. A dají se za výhodných podmínek využívat. Ten, kdo je využije, pak má jistotu, že si může vybrat bydlení svých snů i tehdy, když na něj ještě nemá dostatek finančních prostředků, že mu toto neunikne, zatímco bude někde přežívat v podnájmu a platit navrch nekřesťanské peníze za nájem, což bude jeho šetření komplikovat. A proč by jeden nebydlel na úrovni už v mládí?

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *